Tvorba webu ve WordPress
WordPress je Open Source systém pro správu webového obsahu (CMS - Content Management System). Tento systém se používá u 33% všech webových stránek na světě a překonává tak open source CMS jako Joomla či Drupal, které se drží pod třemi procenty.
Je napsaný v jazyce PHP a MySQL. Dynamicky generuje stránky HTML – pomocí kódu PHP spojeného s databázovými dotazy MySQL. Na oficiálním webu si lze stáhnout nejnovější verze systému, které se dále dají použít pro instalaci WordPressu na hosting.
Jak probíhá tvorba webu ve WordPress?
Ve zkratce:
- Určení hlavních cílů webu
- Dle bodu 1. jsou zvoleny technické a vizuální prvky k dosažení cílů
- Dle bodu 2. jsou představeny grafické návrhy
- Výběr Wordpress šablony
- Volba hostingové služby a registrace domény
- Instalace na localhost nebo na hosting
- Import schválené šablony a nastavení
- Instalace a nastavení pluginů
- Příprava a vložení textů a fotografií
- Dodatečné úpravy grafiky
Cíle webu mohou být různé. S cílem informovat (prezentační) nebo prodávat - ať už prostřednictvím kontaktu, formuláře nebo sofistikovanějšího e-shopového systému. Většinou ale jde o kombinace různých cílů. Je důležité také přihlédnout k charakteristice cílové skupiny, kterou má web oslovovat. Dle toho web tvořit, ale také do budoucna zvolit marketingovou strategii na míru. Toto zohledňují grafické návrhy i zvolené moduly.
Každý web postavený na Wordpressu musí mít nainstalovanou šablonu webu, která může patřit zpravidla mezi:
Důležitou součástí webu ve WordPressu jsou pluginy. Pluginy jsou jiným slovem moduly, které slouží k celé řadě vylepšení webu (například e-shop). Vzhledem k tomu, že WordPress je open source je potřeba instalovat vždy jen ověřené pluginy.